ВО ЖИВО: ОБИД ЗА ДРЖАВЕН УДАР ВО ВЕНЕЦУЕЛА

Опозициониот лидер и самопрогласен шеф на државата Хуан Гуаидо излезе на улиците на Каракaс со мала група добро вооружени луѓе и со бившиот лидер на опозицијата Леополд Лопез, преедводејќи гo она што го наредува побуна против узурпаторот. Состојбата се комплицира од час во час, а Претседателот Николас Мадуро повика на општа мобилизација.

Министерот за комуникации на Венецуела Хорхе Родригез напиша на Твитер фека во Венецуела во тек е обид за државен удар. Министерот за одбрана, меѓутоа, го минимизира стравот од пуч.

Додека Вашингтон повеќепати ги наговараше своите сојузници во Латинска Америка и Европа да го поддржат пучот против Мадуро, други земји не беа спремни на отворање потенцијална војна во уште една земја богата со нафта.

Денеска најпрво се огласи Шпанија, која апелираше Венецуела да го избегне крвопролевањето.

Но, бидејќи гледаме војна во живо, јасно е кој стои позади преносот.

Овој обид за државен удар следи откако Вашингтон воведе санкции пред два дена на испораката на нафта од Венецуела, а земјата се соочува со серизона хума нитарна криза поради герилската војна на која ја предизвикаа – со целосното онеспособување на енергетскиот систем на државата.