Дванаесет танчерки затекнати во угостителски објект во Тетово

Во периодот од 23 часот на 19.03.2019 до 01 часот на 20.03.2019 година полициски службеници од СВР Тетово извршиле контрола во угостителски објект во село Горно Седларце, општина Боговиње. При претресот, во објектот биле затекнати 12 женски лица (седум од Албанија и пет од РСМ), кои работеле како танчерки. Албанските државјанки, по задржувањето во Полициската станица Тетово, биле предадени на Отсекот за прекуграничен криминал, миграции, странци и реадмисија за натамошна постапка.Се преземаат мерки за целосно расчистување на случајот.