Собранието одобри притвор за шесте осомничени пратеници

Собранието на денешната седница им го симна имунитетот на шестмината пратеници Кристо Мукоски, Љубен Арнаудов, Јохан Тарчуловски, Сашо Василевски, Љупчо Димовски и Жаклина Пешевска осомничени за учество во насилствата на 27 април во Собранието.

Опозиционата ВМРО-ДПМНЕ ја бојкотираше седницата.