Се запали основно училиште во Штип- пеплосаа инвентарот и кровната конструкција

На 18.06.2019 година во СВР Штип било пријавено дека во периодот од 23.30 часот на 17.06.2019 до 00.10 часот на 18.06.2019 година во основното училиште „Страшо Пинџур“ во село Крупиште, штипско, настанал пожар. Со пожарот бил зафатен…

Во товарен воз пронајдени 20 мигранти од Пакистан, Авганистан и Иран

На 19.06.2019 година во 00.40 часот во Полициската станица Гевгелија било пријавено дека во товарен воз на железничката станица во Миравци се наоѓале мигранти. Полициски службеници излегле на местото и утврдиле дека се работи за околу 20…

Три напади од кучиња скитници – ОВА СЕ ДЕТАЛИТЕ

На 18.06.2019 година во 19.40 часот во Полициската станица Драчево, Е.В.(54) од Скопје пријавила дека на улица „Живко Фирфов“ била касната од куче скитник во пределот на левата нога. На 18.06.2019 година во 18.15 часот во Полициската…

Фатени 21 мигрант на потегот од с. Табановце кон с. Ваксинце

На 18.06.2019 година околу 22.00 часот на потегот од с.Табановце, кумановско, кон с.Ваксинце, општина Липково, полициски службеници пронашле 21 лице – мигранти, кои биле пренесени и сместени во Транзитниот центар Табановце. Во врска со…

При претрес на дом во Охрид полицијата пронашла пиротехнички средства

СВР Охрид поднесе кривична пријава против И.Ш.(45) од Охрид поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „неовластено изработување, држење, посредување и тргување со оружје или распрскувачки материи“. На 28.12.2018 година во…

Полицијата уапси едно лице барано по потерница – ФИЗИЧКИ ГИ НАПАДНАЛ ПОЛИЦАЈЦИТЕ И НОСЕЛ…

На 18.06.2017 година околу 11.00 часот на ул.„Методија Андонов Ченто“ во Скопје полициски службеници го привеле Н.А.(52) од Скопје, кој се барал по распишани потерници за сторени кривични дела „тешка телесна повреда“, „неовластено…

Сообраќајка во Скопје, повредени три лица

 На 18.06.2019 година во 21.30 часот на крстосницата од булевар „Словенија“ и улица „Качанички Пат“ во Скопје се случила сообраќајна незгода помеѓу патничко возило „Даеву Матиз“ со скопски регистарски ознаки, управувано од С.М.(34) од…

Малолетник со мотор изгубил контрола и излетал од патот- итно пренесен во болница

На 19.06.2019 година во 01.35 часот на магистралниот пат Куманово - Крива Паланка, 15 – годишник од Крива Паланка управувајќи мотоцикл „Зон Шен“ без регистарски ознаки, изгубил контрола и излетал од коловозот. Мотоциклистот се здобил со…

Изгубил контрола над мопедот и излетал од патот: ТЕШКО ПОВРЕДЕН – ИТНО ПРЕНЕСЕН НА КЛИНИКА

На 18.06.2019 година во 10.30 часот на локалниот пат Куманово-с.Романовце, Џ.С.(66) од Куманово управувајќи мопед „Апен 6“ со скопски регистарски ознаки, изгубил контрола и излетал од патот. Џ.С. се здобил со тешки телесни повреди и бил…

Полицијата во акција- „летаа“ казни во Скопје

Одделението за безбедност на патниот сообраќај при Секторот за внатрешни работи Скопје на 18.06.2019 спроведе акциска контрола за откривање на возачи кои ја пречекориле брзината на движење со моторно возило на подрачјето на Скопје.…