Муслиу: Назначен сум од Пендаровски зад кого застана и ДУИ

Новиот директор на Агенцијата за разузнавање Ерол Мускиу во изјава за Аласат-М вели дека не може да ги коментира забелешките од ДУИ за неговото назначување од страна на претседателот Стево Пендаровски. Муслиу објасни дека потребно е да…

Богоевски поднесе оставка, ќе ја активира по гласањето за одземање на мандатот на Груевски

Пратеникот и претседател на Комисијата за деловнички и мандатно имунитетни прашања Павле Богоевски поднесе оставка на пратеничката функција. Од говорница на денешната седница на Комисијата кажа дека оставката ќе биде активирана по…

Претседателот Пендаровски потпиша укази за прогласување на 18 закони

Претседателот на Република Северна Македонија Стево Пендаровски потпиша укази за прогласување на 18 закони, кои не беа потпишани од претседателот Иванов. Меѓу потпишаните се указите за прогласување на Законот за спречување и заштита од…

Јовески: Нема законски и други пречки Интерпол да објави потерница по Груевски

Верувам дека нема законски или било какви други пречки потерницата за поранешниот премиер Никола Груевски да не биде објавена на листата на Интерпол, изјави денеска јавниот обвинител на Република Северна Македонија Љубомир Јовески. – Во…

Османи: Имплементација на законот за јазици висок приоритет на земјата

Првиот координативен донаторски состанок за имплементација на Законот за јазиците се одржа денеска во просториите на Владата во организација на вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи во улога на Национален координатор на…

Двајца повредени во сообраќајка под Плетвар

Двајца се полесно повредени при сообраќајната несреќа што се случила претпладнето на патот Градско-Прилеп, на 20-ина километри под превојот Плетвар. Повредените се префрлени во прилепската градска болница на испитување и на лекување.…

МОМЧЕ СО ШТРАФЦИГЕР НАПАДНА ПОЛИЦАЈЦИ, сега оди во притвор – ОВА СЕ ДЕТАЛИТЕ

Основното јавно обвинителство Гостивар отвори постапка против едно лице за кое постои основано сомнение дека сторило кривично дело – Напад врз службено лице при вршење работи на безбедноста од член 383 став 2 во врска со став 1 од…

Дескоска: Нема веќе злоупотреби на АКМИС системот во судовите

Министерката за правда Рената Дескоска денеска изјави дека контролата што е направена во шест судови во земјата покажала дека нема злоупотреба на електронскиот систем за доделување на предмети. -Лани извештајот покажа дека во изминатиот…

Тешка сообраќајка кај влезот на Скопје – ПРЕГАЗЕН ЕДЕН ПЕШАК

На автопатот Куманово-Скопје, на влезот во главниот град, утрово се случи тешка сообраќајка. Мерцедес со кумановски регистрации удрил во пешак во 9:40 часот. Увидот е во тек, а веднаш е повикана и брза помош. Не е позната…

(ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО) ТЕШКА СООБРАЌАЈНА НЕСРЕЌА се случи на магистралниот пат КОН ПРЕВОЈОТ ПЛЕТВАР

На коловозот се превртени камион и комбе. Засега нема информации за повредени, а не се знае ниту причината за сообраќајната незгода, објави Алсат-М. Засега нема информации за повредени, а не се знае ниту причината за сообраќајната…