(Видео) Со автомобили се тркале низ англиски град и усмртиле мајка на пет деца

Две момчиња се осудени на затвор, поради диво возење во Виган, Англија и причинета сообраќајна несреќа во која загинала мајка на пет деца, додека нејзиниот сопруг и две девојчиња се повредени. Џозеф Повнал (27) со своето возило го…

Силјановска Давкова: СДСМ долго време знаеа за случајот „Рекет“

А, владеењето на правото? За нив е тоа реторичка фигура. Тие не признаваат никакво меѓународно право, дури и кога предаваат за него. Кога јас, за време на претседателската трка, говорев за политика во границите на правото, тие ме обвинуваа…

ИВАНОВСКА КОНТРА ИВАНОВ И СУДОТ: Ние немавме обврска таа одлука да ја доставуваме до поранешниот…

Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) нема покренато постапка пред Управен суд за именувањата односно указите направени од страна на поранешниот претседател на државата Ѓорге Иванов за време на изборниот процес. Кабинетот…

Бузаку се закани: Ќе објавам докази за криминал ако реисот Реџепи не ја „ослободи“ ИВЗ

Скендер Бузаку денеска пред седиштето на ИВЗ му постави ултиматум на реисот Сулејман Реџепи за 72 часа да ја напушти ИВЗ во спротивно ќе објави докази за криминал, јави 21ТВ.  Ослободија ИВЗ за 72 часа, ако не даде оставка и не се повлече…

ВРХОВЕН ПРИФАТИ БАРАЊЕ ЗА ПРЕИСПИТУВАЊЕ: Вонредно ќе се преиспитува пресудата на Јанкуловска за…

Судиите Фаик Арслани, Џемали Саити, Африм Фидани, Снежана Бајлозова и Јелица Крстевска ќе одлучуваат за затворската казна за ексминистерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, за набавката на „мерцедесот“ на вонредно преиспитување…

ПРОДОЛЖУВА РОЧИШТЕТО ФРЧКОСКИ VS АНДОВ: Ќе биде ли забранета книгата „До атентатот и по него“?

Денеска во Основниот суд Скопје-2 треба да продолжи судското рочиште за тужбата за клевета против поранешниот претседател на Собранието на РМ, Стојан Андов, што ја поднесе професорот Љубомир Фрчкоски. Истовремено, треба да се одлучува и…

Почна најголемиот судски процес во Германија – 450.000 ЛУЃЕ ГО ИЗНЕСОА ФОЛКСВАГЕН НА СУД

Над 450 илјади купувачи на автомобили од „Фолксваген“ покренаа судски процес пред Вишиот покраински суд во Брауншвајг против германскиот автомобилски гигант поради измамата со издувни гасови. Купувачите бараат да бидат обештетени поради…

Дали СЈО и КАТИЦА 30 дена по рокот примиле празни дискови без разговори како доказен материјал?

Материјалите од незаконското следење на комуникациите извршени во периодот од 2008 до 2015 година, СДСМ и Зоран Заев ги предадоа во Специјалното јавно обвинителство дури на 30 декември 2015 година, 30 дена подоцна од законски утврдениот рок…

Постои можност за бегство: Катица Јанева останува во Шутка

Апелацискиот суд денеска донесе одлука дека eкс-специјалната обвинителка Катица Јанева останува во Шутка. Судот добил информација од обвинителството дека истрагата е завршена, но апелациските судии се воделе до фактот дека сѐ уште постои…

Свиркачот Костовски заминува во новата Агенција за безбедност, Лазаревски останува во МВР

Свиркачот Звонко Костовски кој го откри прислушувањето ќе работи во новата Агенција за национална безбедност, потврди денеска министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски. Тој аплицирал и бил примен. Неговиот колега од поранешната УБК…