Собранието одобри притвор за шесте осомничени пратеници

Собранието на денешната седница им го симна имунитетот на шестмината пратеници Кристо Мукоски, Љубен Арнаудов, Јохан Тарчуловски, Сашо Василевски, Љупчо Димовски и Жаклина Пешевска осомничени за учество во насилствата на 27 април во…

Ана Павловска Данева: Судиите од Судскиот совет ќе се вратат во судниците и ќе судат

Законски ќе се прецизира уставниот термин што претставува  „истакнат правник“, како и критериумите што треба да ги исполни потенцијалниот член на Судскиот совет, кој  не е од редот на судиите. Се планира депрофесионализација на членовите,…

Министерот Саљији демантира дека испратиле некомплетно  барање за екстрадиција

Министерот за правда Билен Саљији денес ги демантираше  информациите во јавноста  дека Судот во Солун го одложил рочиштето за екстрадиција на двајцата  притвореници од Македонија, заради некомплетна документација и немање превод на  грчки…

Пробацијата и електронските алки за следење на притворениците се ставаат во функција

Министерството за правда ќе ја стави во функција пробацијата - новата служба која треба  да  ја врши контролата и надзорот на примената на  алтернативните  мерки за оние кои издржуваат куќен притвор. Првата пробациска канцеларија, како што…

Грујевски и Бошковски бараат азил во Грција

Поранешниот началник на Петтата управа на МВР Горан Грујевски и вработениот во УБК Никола Бошкоски поднеле барање за политички азил потврдија адвокатите од Грција кои ги застапуваат двајцата бегалци. Тие денеска се појавија пред Судот во…

„Триста“: Психијатарот дополнително ќе утврдува дали Поповски е во депресија

Во скопскиот Кривичен суд денеска зад затворени врати се одржа рочиште за предметот „Триста“ на Специјалното јавно обвинителство во кој е обвинет поранешниот помошник-министер во Министерството за внатрешни работи Ѓоко Поповски.…

Три лица од куќен привор заминуваат во Шутка

Кривичниот суд синоќа ги прифатил жалбите на Обвинителство и за тројца осомничени за насилствата во Собранието на 27 април годинава, за кои беше определен куќен притвор одлучил да го преиначи решението и да ги испрати во Истражниот затвор…

Јордан Ристевски доби шест месеци условна казна затвор

Јордан Ристевски доби условна казна затвор од шест месеци доколку не го стори кривичното дело во рок од две години. Тој е петтобвинет за случајот „Шамари во Општина Центар“ на СЈО, а вчера неочекувано призна вина, а во Кривичниот суд…

Комисијата им го одзеде имунитетот на шесте осомничени пратеници

Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања со поединечно гласање им го одзеде  имунитетот на шестмината пратеници осомничени за учество во насилствата на 27 април во Собранието. Станува збор за пратениците Крсто Мукоски,…

„Труст“: Двојна фактура за машините на „Силекс неметали“

Второбвинетиот Василије Авировиќ иако никогаш не бил вработен во „Силекс неметали“ бил овластен да ја поднесе документацијата за тендерот На денешното рочиште беше испрашан вториот сведок на предлог на СЈО, Васил Ристовски, кој рече дека…