Украл метални предмети од каменолом вредни 1.500.000 денари

СВР Охрид поднесе кривична пријава против И.М.(47) од Охрид поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „тешка кражба”. Во јули 2018 година во каменолом сопственост на Н.У.(43) и К.Л.(46) во атарот на село Климештани,…

Момче нападнало професор на Меѓународниот универзитет во Струга

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Струга поднесе кривична пријава против К.Б.(25) од село Велешта, струшко, поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „насилство“ и „тешка кражба“. На 08.10.2018 година…

Жител на Крива Паланка нападнат на автопатот Куманово-Скопје

Вчера во Секторот за внатрешни работи Скопје, Б.М.(29) од Крива Паланка пријавил дека истиот ден околу 6.55 часот на автопатот Куманово-Скопје, во близина на клучката Илинден, физички бил нападнат од две непознати лица. Според пријавата,…

Оружен грабеж во спортска обложувалница во Гостивар

Непознат сторител ноќеска околу 15 минути по полноќ извршил разбојништво во спортска обложувалница на улица Панче Поповски во Гостивар. Според МВР, сторителот со закана од пиштол од вработениот одзел 15.810 денари и побегнал. Се…

Откриен идентитетот на напаѓачот во Политехничката школа во Керч

Според најновите податоци на рускиот Истражен комитет во инцидентот во Керч, источен Крим загинаа најмалку 13 лица, а 50 се повредени, меѓу кои најголем број се тинејџери. Осомничениот извршител на терористичкиот напад во Политехничката…

Албански државјанин паднал од дрво и починал во кичевското село Брждани

Вчера во 12.50 часот во Полициската станица Кичево било пријавено дека во село Брждани, кичевско, имало лице кое било повредено при пад од дрво. Екипа од Итната медицинска помош констатирала лицето има повреди на главата и дека е без…

Пукање во скопско Батинци

Вчера околу 12.25 часот во СВР Скопје, Р.С.(36) од село Батинци, скопско, пријавил дека во близина на гробиштата во село Батинци, додека се движел со неговото патничко возило „ауди“ со швајцарски регистарски ознаки, лицето М.Џ. од село…

Осомничените во „Поштенска банка“ остануваат на слобода, одбиени жалбите на СЈО

Кривичниот совет на одделението за организиран криминал и корупција при Основниот суд Скопје 1 – Скопје, постапувајќи по жалба на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) изјавена против решенија на судија на претходна постапка, донесе…

Тешко повреден пешак во Скопје, возачот избегал

Вчера на крстосница од улица Лука Геров и улица Марк Твен во Скопје непознато возило управувано од непознат возач удрило во пешакот С.С.(58) од Пробиштип, по што побегнало од местото. Од ударот С.С. се здобил со тешки телесни повреди и…

Разбојништво во канцеларија на „Брза Пошта“ во Аеродром

Разбојник вооружен со пиштол вчера ограбил канцеларија на „Брза пошта" во скопската населба Аеродром и украл 680.000 денари, соопшти МВР. Според МВР, разбојништвото се случило во 7.10 часот, во канцеларија „Брза Пошта“ на булеварот Јане…