„Трст виа Шутка“ – Параноја или недоразбирање?

Имаше ли во понеделникот обид за киднапирање на дете во скопската приградска населба Шуто Оризари? Лага ли е целата приказна која за малку ќе завршеше фатално за двајца полицајци или вистина? На ова прашање стопроцентен точен одговор не…

Составот на Антикорупциска ќе се знае следната недела

Вкупно 80 кандидати се пријавиле на огласот за претседател и членови на Државната комисија за спречување на корупција, а по првичното филтрирање, 58 апликации останале во процесот за избор. Како што информира на денешната…

Татко ограбен од двајцата синови

Маж на возраст од 65 години вчера во кумановската полиција пријавил дека неговите синови извршниле разбојништво врз него. Синовите на возраст од 29 и 18 години, кои не живееле со татко им, вчера попладне отишле во куќата каде тој живее,…

Брачен пар загинал од струен удар

Двајца скопјани на возраст од 74 и 76 години биле пронајдени мртви во када во својот дом од страна на внукот. Од МВР велат дека пријавата ја добиле вчера малку по 13 часот од страна на Б.Б., кој пријавил дека во када во куќа на улицата…

Од денеска Џафери ќе ги води седниците на албански јазик

Пратеничките прашања ќе бидат првата пленарна седница на која претседателот на Собранието Талат Џафери ќе го сефтоса албанскиот јазик. Ова го потврди Џафери на средба со новинарите. Оваа можност претседателот на Собранието ја има со…

Се урна куќа во штипско Ново Село

Во штипско Ново Село се урна уште една стара куќа, целиот градежен материјал паднал врз улицата.  Уривањето се случило вчера и голема среќа е што нема повредени жители или случајни минувачи по оваа улица. Градоначалникот на Општина Штип,…

Притвор за двајца вработени во МВР за тепачката во Шуто Оризари

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција постапувајќи по кривична пријава од Министерството за внатрешни работи во врска со настанот во Шуто Оризари од 28.1.2019 година, донесе…

„Трст виа Шутка“ – Параноја или недоразбирање?

Имаше ли во понеделникот обид за киднапирање на дете во скопската приградска населба Шуто Оризари? Лага ли е целата приказна која за малку ќе завршеше фатално за двајца полицајци или вистина? На ова прашање стопроцентен точен одговор не…

Русковска: Наскоро очекувам наредба за истрага и за организаторите на „27 април”

Очекувам во најкраток рок да се донесе наредба за спроведување на истрага и за организаторите на настаните од 27 април 2017 година во Собранието на РМ, а кои ќе бидат тие, ќе видите кога ќе ја изготвиме наредбата, изјави обвинителката Вилма…

Дескоска: Ниту еден криминал не смее да остане неказнет

Врховниот суд може да утврдува начелни мислења и ставови доколу има разлика меѓу различни судови што не е случај со предметите на СЈО изјави денеска министерката за правда Рената Десковска за одлуката на Врховниот суд кој вчера по барање на…