Рускоска побара казни за обвинетите за „27 април”, законот превидува минимум 10 години затвор

Обвинителката Вилма Рускоска во завршни зборови пред судот побара на обвинетите за насилставата во Собранието на 27 април 2017 година да им изречат казни со кои ќе се постигне целта за делото за кое се обвинети, односно за терористичко…

Рускоска: Чавков свесно не преземал никакви дејствија за справување со ситуацијата на 27 април

Со завршни зборови на Обвинителството, денеска во Основен суд Скопје 1 продолжи судскиот процес за случувањата во Собранието на Македонија на 27 април 2017 година. Обвинителката Вилма Русковска пред судот рече дека многу работи се случија…

Двајца ученици се повредени во оружен инцидент во Охрид

Денеска околу 15.15 часот во Електро-машинското училиште во Охрид настанала физичка пресметка меѓу ученици, во која 18-годишно момче извадил гасен пиштол и ранил ученик во десната рака. Потоа пиштолџијата си пукал во главата и здобил…

Спасовски: МВР имаше долг 40 милиони евра

Создаваме услови да имаме мотивирани полициски службеници за да се подобрува работата и се насочивме да реализираме инвестиции токму во набавка на опрема и тоа го правиме под мотото „Опремена полиција, безбедни граѓани" и да реконструираме…

Јовески-Јанева: Постапувањето по предметите на СЈО ќе продолжи согласно позитивните законски прописи

Јавниот обвинител на Република Македонија Љубомир Јовески денеска имал работна средба со јавната обвинителка Катица Јанева, на која било разговарано за начелното правно мислење од Врховниот суд во однос на работата на Јавното обвинителство…

Канадски градинар признал дека е сериски убиец

Канадската јавност е шокирана зошто Брус Макартур (67), симпатичен и мирен градинар од Торонто, признал дека убил 8 мажи, главно жители на таканареченото геј село. Жртвите ги убивал во периодот меѓу 2010 и 2017 година, а сите биле…

Двајца полицајци биле меѓу напаѓачите во Шуто Оризари

Полицијата поднесе кривични пријави против седум лица за тепачката што се случи во понеделникот во Шуто Оризари. Двајца од нив се вработени во МВР. Против нив е поведена постапка за дисциплинска одговорност и времено им е прекинат работниот…

Русковска: СЈО треба да ни ги предаде случаите

Според постоечкиот Закон што се уште важи за Специјалното јавно обвинителство, тие треба да ни ги предадат предметите. Доколку не ни ги предадат, ние според тој Закон не можеме да ги побараме и да ги преземеме, изјави денеска јавната…

Јанева на тет-а-тет со Јовески

Јавниот обвинител на Република Македонија Љубомир Јовески денеска одржа работна средба со Катица Јанева, Јавен обвинител на Јавното обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење…

Лазаревски првпат влегол во системот за прислушкување во 2008 година

Со вкрстено испрашување од одбраната на „свиркачот" Ѓорѓи Лазаревски, од МВР, во Основен суд Скопје 1 почна денешното рочиште за предметот „Таргет-Тврдина“ на СЈО. Лазаревски денеска е испрашуван од адвокатот на Сашо Мијалков, Љупчо…