На суд дојде Александар Трајковски

Александар Трајковски кој беше фотографиран со Никола Груевски во Будимпешта се вратил во Македонија. Тој утрово пристигна во Кривичниот суд во Скопје на рочиште за „Насилството во Центар“ каде е еден ос обвинетите заедно со избеганиот…

Филипче: Кај двајца од повредените можеби ќе треба операција

Шест лица потешко повредени од сообраќајната несреќа на македонскиот автобус кај Лесковац се хоспитализирани во болницата во Ниш. Тие се во стабилна состојба, но со сериозни повреди. Синоќа шестмината повредени ги посети министерот за…

Со дополнителни докази на одбраната продолжува судењето за „27 април”

Судењето за настаните од 27 април минатата година во Собранието на Република Македонија продолжува денеска во Кривичниот суд со изнесување дополнителни докази на дел од обвинетите. На минатото рочиште се читаат пораки од телефони на…

Спасувачка акција во Бихаќ– пронајдени 20 мигранти кои премрзнале на планина

Горската служба за спасување во Бихаќ по целодневна потрага вечерва ги пронајде и последните четворица мигранти на планината Пљешевица. Двајца од нив се пронајдени во тешка состојба, со смрзнатини опасни по живот, додека на другите…

Петта жртва од нападот во Стразбур

Бројот на загинати во нападот на божичниот пазат во Стразбур порасна на пет, соопштено е од француското обвинителство. Службеник од канцеларијата на обвинителот изјави дека бројот на жртвите на нападот извршен во вторник, 11 декември, се…

Рашковски ги посети повредените македонски државјани во Лесковац

Македонската Влада води грижа за своите граѓани, независно каде тие се наоѓаат и затоа сме денеска тука за да помогнеме колку што може да се ублажи несреќата –  порача во изјава за МИА генералниот секретар на Владата, Драги Рашковски, кој…

Тачи ќе биде повикан во Специјалниот суд за воени злосторства на Косово

Шведско радио објави денеска дека и претседателот на Косово, Хашим Тачи ќе биде повикан во Специјалниот суд за воени злосторства на Косово, но не се наведува во кое својство, објави Газета експрес. Во извештајот се наведува дека некои од…

Истепал жена за паркинг место

Четириесет и тригодишната М.Т. од Скопје вчера пријавила дека околу 12:30 часот на паркинг на улица „Св. Кирил и Методиј” од страна на непознато машко лице била физички нападната поради недоразбирање околу паркирањето. По преземени мерки…

Тепачка пред казино во Скопје

Утринава во 4:15 часот Е.Р.(38) од Скопје, вработен во Агенција за обезбедување пријавил дека околу 4:10 часот, додека бил на своето работно место во казино лоцирано на булевар „Кузман Јосифовски Питу” во Скопје бил физички нападнат од…