КАТЕГОРИЈА

АНАЛИЗИ

За кого Антикорупциска не објавува Анкетен лист?

Четириесет и шест проценти од вкупниот број судии во Основните судови 1 и 2 во Скопје имаат прикриено податоци за вредноста на имотите што ги поседуваат, а добар дел немат дадено податоци за примања по основ на плати и други примања. Има и…

Колку „тежат“ македонските судии и обвинители?

Да се биде судија или обвинител за секој правник е голема чест и привилегија. Платите на судиите и обвинителите зависат од хиерархиската поставеност, т.е. судиите во пониските судови, исто како и нивните колеги обвинители во пониските…

Стотина граѓани излегоа од дома и не се вратија

Секое ѕвонење на вратата или на телефон за членовите на семејствата на некој од стотината исчезнати граѓани на Македонија во последата деценија е надеж за добра вест, дека нивниот најблизок конечно ќе си дојде дома. Се надеваат дека здрави…

Хелсиншки комитет: Да се стави крај на илегалната депортација на бегалците од Македонија

Да се делува кон јавната перцепција за мигрантите во Македонија со оглед дека сè уште постои високо ниво на предрасуди, да се запре нелегалната депортација на бегалците од страна на надлежните органи и да се работи на заштита на основните…

Нема правда туку „орден ЦД и плакета-стенограм“ за 100 прислушкувани новинари

Еден убав сончев ден, кога Специјалното јавно обвинителство ќе ја добие првата правосилна пресуда во која ќе биде нагласено дека како доказ се земени и аудио-снимките кои по незаконски пат се направени во Петтата управа на УБК, стотината…

Во 2017 година будење на судството во Македонија

Обвинение и први судења за предмети на Специјалното јавно обвинителство, нови истраги на СЈО, укината пресудата за случајот „Монструм“, разрешување и назначување нов државен јавен обвинител, бегството и екстрадицијата на Горан Грујевски и…

Ќе добиеме ли во 2018 година пристојни затвори наместо мачилишта?

„Се срамам што сум премиер на земја во која има затвори со нехумани и супстандардни услови, под секое човечко достоинство. Преку владината камера која влезе и сними внатре се, ќе се обидеме преку вас медиумите, да ја поттикнеме дебатата во…

Анализа за истрагата за 27-ми Април и основаното сомнение за сторен тероризам

Јавното обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, поднело барање до Кривичниот Суд за продолжување на мерката притвор за сите 36 лица, за кои е поведена истрага за тероризам, поврзана со настаните во Парламентот кои се…

Истрага против тројца осомничени за хеликоптерската несреќа во Струмица

Основното јавно обвинителство – Струмица издаде наредба за спроведување истражна постапка против три осомничени лица за хеликоптерската несреќа што се случи на 10 јули 2014 година, во која загинаа четворица полициски пилоти. Како што…

СЈО поднесе барање за заштита на законитоста на „Талир“

Специјалното јавно обвинителство до Врховниот суд поднесе барање за заштита на законитоста на предметот „Талир“. „Со барањето за заштита на законитоста се бара Врховниот суд да утврди дека решението на Кривичниот совет на Одделението за…