КАТЕГОРИЈА

БАЛКАН

Демонстрантите сакале да влезат во Парламентот во Атина

Сериозни инциденти се случиле за време на протестот против Договорот од Преспа пред грчкиот Парламент во Атина, повредени најмалку 15 лица меѓу кои и еден фоторепортер, известуваат грчките медиуми. Групи маскирани лица, веројатно…

Најавен нов протест против Договорот од Преспа во Атина

Во пресрет на ратификацијата на Договорот од Преспа во грчкиот Парламент, атмосферата во Грција е особено вжештена. Закани преку телефон до пратениците кои го поддржуваат решението меѓу Македонија и Грција, плакати со нивни фотографии од…

Нацрт-законот за ратификација на Договорот од Преспа доставен во грчкиот Парламент

Нацрт-законот според кој се ратификува и стапува на сила Договорот од Преспа, денеска, беше доставен до грчкиот Парламент, веројатно в понеделник попладне ќе се разгледа на Комисијата за национална одбрана и надворешни работи, а се очекува…

Маж се самозапали на плоштад во Прага

Маж се самозапали денеска на Вацлавскиот плоштад во Прага, каде пред 50 години се самозапали студентот Јан Палах против советската инвазија врз Чехоловачка. Мажот има 30 отсто изгореници по телото и префрлен е во болница. Според првични…

МНР со вербална нота до грчкиот амбасадор за завршените уставните измени

МНР соопшти дека ја информирале Канцеларијата за врски на Грција во Република Македонија дека се исполнети внатрешно - правните услови за влегување на сила на Конечната спогодба и измените во Уставот. - Министерството за надворешни…

Бо Грција уапсени четворица заради кампања против пратениците што го поддржуваат Договорот од Преспа

Плакати со фотографии на пратениците кои го поддржуваат Договорот од Преспа и ќе гласаат за негова ратификација биле залепени во Солун и низ други градови во Северна Грција. На плакатите покрај фотографијата и името на пратеникот стои и…

Македонец почина во близината на Банско

54-годишниот Македонец, Панче Костов, вчера починал на паркинг на ски-патеката Кулиното, која се наоѓа во близината на Банско и Разлог, пренесува порталот „Струма“.  Медицинска екипа дошла на лице место и само констатирала смрт. Според…

Грчката полиција заплени 6,5 тони марихуана на Крит

Грчките власти запленија 6,5 тони марихуана и големо количество, 258.000 таблети фентилин во близина на Крит. По проверка на добиената информација од Дирекцијата за борба со дрога од грчката полиција, крајбрежната стража ги пронајде…

Српски министер поднесе пријава против себе

Српскиот министер за трговија Расим Љајиќ поднесе пријава против себе до Јавното обвинителство за организиран криминал во Белград, откако лидерот на опозициската Српска радикална партија (СРС), Воислав Шешељ го обвини дека е „шеф на нарко…