КАТЕГОРИЈА

МАКЕДОНИЈА

МВР: Изваден е машкиот труп од Вардар, идентитетот непознат

Единицата за специјални задачи околу 11 часот од реката Вардар го извади машкиот леш, кој по наредба на јавен обвинител е предаден на Институтот за судска медицина – Скопје за вршење идентификација и обдукција на телото. Вчера МВР…

Судот не му дозволи на Тарчуловски утре да го слуша Столтенбер

Кривичниот суд го одби барањето на пратеникот Јохан Тарчуловски даму биде дозволено да го напушти својот дом на четири часа за да може во Собранието да го следи обраќање на генерланиот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, кој денеска и утре…

Од црквата „Св. Никола“ во Копанце украдени околу 2.000 денари

Во периодот од 15 до 16 јануари годинава во село Копанце - Тетово во црквата „Св. Никола“, непознат сторител со употреба на тврд предмет го искршил стаклото од влезната врата на црквата и од масата за свеќи одземени се ситни пари во…

Василев: Одлуката за азил за Грујевски и Бошкоски е одложена на неопределено време

Управниот орган кој треба да одлучи по барањето за азил на Горан Грујевски и Никола Бошкоски во Грција нема преведувач од грчки на македонски јазик и обратно. Поради тоа, одлучувањето е одложено за неопределно време, изјави денеска нивниот…

Вчера СВР Скопје санкционирало 8 пешаци и 19 возачи без зимска опрема

Во текот на вчерашниот ден во Скопје се случиле вкупно девет сообраќајни незгоди од кои една со тешки телесни поввреди, три со телесни повреди и пет со материјална штета. СВР Скопје соопштува дека се санкционирани 27 возачи кои…

Конкурсите на МРТ за поддршка на домашната музичка продукција ќе бидат поништени

Примената на Законот за поддршка на домашната музичка продукција и опциите за разрешување на состојбата биле тема на состанок меѓу претставници на Министерството за култура и Македонската радио телевизија. Како што информираат во…

Починат маж пронајден во хотелска соба во Скопје

Починато машко лице легнато на под со траги од крв и метадон било пронајдено синоќа во соба на хотел кој се наоѓа задната страна на Поликлиниката на Бит Пазар. По кажување на вработените, лицето кое што престојувало во хотелот…

Се степале затвореници во Идризово, едниот завршил на максилофацијална хирургија

Затворениците М.З.(36) и Д.Р.(42) вчера напладне се степале во амбулантското одделение на Казнено поправната установа - Затвор Идризово, при што на Д.Р. му се нанесени тешки телесни повреди. Како што информира МВР, повредите му биле…

Спречена група мигранти нелегално да влезе во Македонија од Србија

Група мигранти од Сирија, Иран и Сомалија вчераутро се обиделе илегално од Србија да влезат во Македонија на околу 300 метри до граничната линија во близина на Ашански пат, во што биле спречени од полицијата од Полициската станица во Сопот.…

Мијалков на суд со блиндирано „БМВ“, Јанкулоска пеш (ГАЛЕРИЈА)

Блиндирано темно-сино „БМВ“ со скопски таблички денеска на суд го донесе и го одвезе поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков. Освен блиндираното возило, него го обезбедуваа двајца телохранители од МВР, а екстра, има и личен возач.…