КАТЕГОРИЈА

МАКЕДОНИЈА

Мицевски: СДСМ застана во одбрана на криминалите на Катица Јанева

Денеска на собраниска седница имаше обраќање координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ Никола Мицевски. Тој предложи да се дополни дневниот ред со точка предлог за разрешување на јавниот обвинител за гонење на кривични дела…

(ФОТО) Кирац и Фросина гласаа против разрешувањето на Катица Јанева

ВМРО-ДПМНЕ во Собрание предложи точка на дневен ред разрешување на специјалната обвинителка, Катица Јанева, согласно веќе усвоената препорака на Комисијата за избори и именување и Советот на јавните обвинители за специјалната обвинителка да…

Kaлајџиев жестоко го критикуваше начинот на кој се договараа политичарите за Законот за ЈО

Погубно е да се решаваат системски работи како Законот за ЈО на база на дневна политика врз основа на интереси на политичките елити, вели професорот по кривично право Гордан Калајџиев, пренесува Канал 5. Коментирајќи ја вчерашната…

Како се ректираше и се уриваше правен систем за на крај Катица да оди во куќен притвор

Македонија влегува во фаза на политички, државен и правен хаос. И формално, влегува во диктатура која до сега, а и од сега, ја гледаме фактички. Никој, ама баш никој било да е тој од СДСМ, ВМРО, ДУИ, Алијанса... да е стар, млад или од било…

ДУИ: Институциите да постапуваат според закон, СЕКОЈ СНОСИ ИНДИВИДУАЛНА ОДГОВОРНОСТ

Демократската Унија за Интеграција нагласува дека владеењето на правото, еднаквоста пред законот и доследното спроведување на законот од страна на сите е предуслов за општествена стабилност, интеграција и економски развој. Цениме дека…

ВМРО-ДПМНЕ: Во аферата „Рекет“ вмешани и разузнавачки служби

Нов ден, нов cкандал. Аферата рекет зема нови димензии кои имплицираат вмешаност на разузнавачките служби во рекетот и нивна злоупотреба за прибавување на милионски суми финансиска корист, велат од ВМРО-ДПМНЕ во новото соопштение.…

Касами: Многу луѓе од актуелната власт се вмешани во „Рекет“

Лидерот на опозициската партија Дижење Беса, Билал Касами, вели дека многу луѓе од актуелната власт се вмешани во случајот “Рекет“, по што смета тој со темпото со кое се одвива процесот не дава надеж дека ќе има брза разрешница. Касами…

Во Собранието лидерска средба за Законот за ЈО

За вечер во 20 часот е закажана лидерската средба која ќе се одржи во македонскиот парламент. На лидерската се очекува да биде постигнат финален договор за новиот Закон за Јавно обвинителство, односно да се реши судбината на Специјалното…

Калајџиев: Јанева не ги донела предметите од Гевгелија за да ги предава на друг

Универзитетскиот професор Гордан Кајалџиев е револтиран што на СЈО ќе му се стави клуч на врата и тоа, како што вели, без вистински обид да се спаси обвинителството, вели за весникот Фокус. Тој вчера присуствуваше на состанокот во…

ЕЛ ЧЕКА ДО ФАТИМЕ ФЕТАИ: Не си ништо поразлична од Катица, таа рекетираше преку Боки13, а ти…

Кичевецот познат под псевдонимот Ел Чека преку своите Фејсбук статуси ја повикува обвинителката Фатиме Фетаи. Бидејќи молчи за доказите кои рече дека ќе ги презентира за „Монструм“, Ел Чека прашува зошто тоа го нема направено и ја споредува…