КАТЕГОРИЈА

МАКЕДОНИЈА

ОЈО треба да утврди дали со компромитирани бомби СЈО градело слуачаи

Свиркачи, патриоти или лажни сведоци, на што се темелеше „Вистината за Македонија“ е политичко прашање, но компромитирање докази и лажни сведоци се амбис за и така разрушениот правен систем. Најповиканите јавното обвинителство кое треба да…

A Заев тврдеше дека негови фирми не аплицираат за грант од Фонд за иновации

Аферата со Фондот за иновации доби нови димензии. Истражувачката сторија на порталот Инбокс 7 отвори сериозни индиции дека една од фирмите кои што добиле средства од Фондот била струмичката фирма Пауерад во која според анализата сопственост…

(Фото) Нов напад врз доктори: Персоналот на болницата “8 Септември” на итен протест

Персоналот од Одделот за интензивна нега на болницата “8 Септември” утрово протестира пред канцеларијата на директорот Христијан Костов. Причината е напад врз персоналот од роднини на починат пациент. Инцидентот се случил синоќа,…

Апасиев: Ова е доволен основ за разрешување на Кацарска!

А која судиjка беше оваа шо ги казни адвокативе? Ова е доволен основ за РАЗРЕШУВАЊЕ! p.s. Сета среќа шо Уставниот суд конечно се одважи да пресече, иначе ќе губевме у Стразбур коо држава и ќе плаќавме пенали од наши пари, напиша…

Ненамерната грешка Лазаров го чини враќање зад решетки

Началникот од МВР, Душко Лазаров, обвинет за насилниот упад во Собранието на 27 април 2017 година, кој доби 15 години за настаните од 27 април, се уште нема правосилна одлука. Toj чека 5 месеци одговор на неговата жалба во врска со…

БУНДЕСТАГОТ постави услови за добивање ДАТУМ за Македонија

Иако Бундестагот во принцип се согласува со започнувањето на преговорите за пристапување во ЕУ со Албанија и Северна Македонија, тој исто така постави услови во однос на натамошната постапка, пишува Еурактив.де Во четвртокот, парламентот…

“РЕКЕТ 2” СТИГНА ВО СЛОВЕНИЈА – еве што пишуваат медиумите

Под насловот „Скандал! Блиски соработници на левичарскиот северномакедонски премиер Заев, добар пријател на Тања Фајон, обвинети за вршење пртисок на угледна меѓународна здравствена компанија“ словенечката телевизија Нова 24 ТВ ја запознава…

СЈО може да воспостави нaдлежност над предметите на ЈО, но не и обратно

Во вечерашната емисија на 24 анализа, поранешниот пратеник Насер Зибери и адвокатот Еленко Миланов, дебатираа за решението за предметите на СЈО – за кое и двајцата беа согласни дека треба да се бара во постојната легислатива. Ако сме…

Криминално – рекетарската банда на СДСМ сака да си донесе закон за администрација под мотото…

Приватните компании ќе добивале субвенции за плаќање на придонесите на работниците кои ќе ги преземат од администрацијата или тие ќе се преквалификувале на државен трошок. Односно, работниците кои најслабо работеле ќе бидат понудени на…

Се огласи граѓанинот кој беше нападнат од пратеникот на СДСМ Благојче Трпески: „Тато зошто чичкото…

Откако вчера пратеникот на СДСМ од Гостивар, Благојче Трпески,  по гостиварските улици делел правда преку социјалните мрежи се огласи и нападнатиот граѓанин на Гостивар. Имено како што вчера објави НетПрес, физички бил нападнат граѓанин…