КАТЕГОРИЈА

МАКЕДОНИЈА

Тортевски: Без јавувањето на КАТИЦА ЈАНЕВА РЕКЕТ НЕ БИ БИЛ МОЖЕН

Адвокатот Александар Тортевски кој беше и советник на СЈО за порталот Фокус даде изјава со која смета дека рекетарската мрежа не би можела да биде изведена без амин од специјалната јавна обвинителка. Според него двајцата осомничени морале…

Германски „Шпигел“ им пресуди на Катица Јанева и Зоран Заев

И германскиот медиум Шпигел се заинтересира за аферата „Рекет“ којa нешто повеќе од еден месец ја бранува јавноста во Македонија, но и во регионот. Денеска овој медиум излезе со наслов: Осомничената хероина на Револуцијата! Корупциска афера…

Кој се офајдил од „Рекет“: Боки 13 му давал пари на Вук, Ѓилас и Бошко, а се гледал и со Чедо!

Валканите пари од аферата Рекет, кој ја тресе Македонија, но и целиот регион, оделе во Сојузот за Србија(СЗС) и тоа преку Вук Јеремиќ, открива српски Курир. Јеремиќ, кој е еден од лидерите на СЗС, повеќе пати доаѓал во Скопје, каде се…

Екс пратеник тврди: Во рекетот бил директно инволвиран и синот на Катица Јанева

Поранешниот пратеник во македонското Собрание, Веле Митаноски, објавува информации кои покажуваат дека во рекетот бил директно инволвиран и синот на Катица Јанева. Тој обелодени и како се заканувал синот на специјалната јавна…

Лупевска: На Јанева ѝ реков дека волку непрофесионален и дрзок обвинител не сум видела

Жал ми е што многумина не препознаа дека Катица Јанева не е воопшто каква што се претставуваше пред јавноста, вели новинарката Снежана Лупевска Созен. За карактерот на Катица Јанева: Никогаш не добив желба да се сликам со неа, а…

Лиле Стефанова: Јас не сум експерт за криминал, туку против криминал- за се прашајте ја Катица…

Специјалната јавна обвинителка Лиле Стефанова утрово се појави во Кривичниот суд каде денеска се одржува рочиштето за случајот „Титаник“, а обвинението го застапува токму таа. На новинарско прашање, дали е правилна процедурата обвинител…

Мицкоски: Секоја држава има своја мафија, само нашата има своја држава

Македонските граѓани, сите ние ја имаме судбината да ја живееме онаа фраза која важеше за некои држави на балканот од минатото, “секоја држава има своја мафија, само нашата очигледно дека има своја држава”, изјави на прес конференција…

Мицкоски: Во новото обвинителство нема место за Јанева и соработниците

Нема да поддржиме Катица Јанева и нејзините соработници да станат дел од новото обвинителство, порача денеска лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Одговарајќи на новинарско прашање во врска со тоа дали неговата партија ќе даде…