КАТЕГОРИЈА

РАЗНО

Семејството на починатата лекарка Масин ќе бара дополнителна истрага

Семејството на починатата лекарка Елка Масин не е задоволно од истрагата на Основното јавно обвинитество и ќе бара дополнителна истрага. Ова го тврди нејзината сестра која рече дека многу се вознемириле од резултатот од истрагата, за која…

Нападнати двајца петнаесетгодишици на улица во Тетово

Петнаесетина млади лица нападнале двајца петнаесетгодишици во Тетово, додека се движеле по улицата „Јане Сандански“. Три лица од групата ги нападнале малолетниците удирајќи ги со клоци и тупаници по главите и телата. Нападнатите од порано…

Од денес повторно легализација на дивоградби

Граѓаните кои досега ги испуштија роковите за легализација на нивните дивоградби, од денес можат повтроно да поднесат барања за легализација до Општинте каде што се наоѓаат нивните градби. Со барањето потребно е да поднесат геодетски…

Извршителите нема да ги блокираат социјалните случаи

Денес, Министерството за труд и социјална политика и Комората на извршители на Република Македонија потпишаа Меморандум со кој извршителите се обврзуваат да не ги блокираат сметките на лицата – приматели на социјална помош.…

Народниот правобранител Мемети за притворите на пратениците

Народниот правобранител Иџет Мемети обвинува дека судиите на претходна постапка, Весна Димишкова и Ненад Савевски, ја злоупотребиле мерката притвор и ја употребиле како казна за пратениците осомничени за Крвавиот четврток што се случи на 27…

Избодено момче во автобус

Седумнаесет годишно момче попладнево било прободено со нож во автобусот број 57. Инцидентот се случил околу 14:30 часот. Од здобиените повреди во тепачката меѓу две групи малолетници, момчето е префрлено на Ургентниот центар.…

Еклузивно: Нов распоред и во граѓанскиот суд Скопје 2

По прераспределувањата на судии во кривичниот Суд, деновиве и во граѓанскиот суд Скопје 2 Скопје, претседателот на Судот Илир Сулејмани, излегол пред судиите со нов распоред, кој нема огромни промени како оној во кривичниот суд, имајќи во…

Со пиштол го терале да си даде отказ!

Вчера околу 11 часот во Комплексот Св. Јован во Злокуќани , на лицето В.В. кое било на работното место, во фирма со деловно седиште во комплексот, му влегле две лица во неговата канцеларија го заклучиле и под присила и ќотек извадиле…

Нема одлука за Екстрадиција за Грујевски и Бошковски

После неколку часовно одлагање, а заради немање на судски преведувач за преведување на објавата на одлуката за барањето за екстрадиција, испратено до Грчкото Министерство за правда, Судот во Солун ја одложи објавата на одлуката за барањето…