КАТЕГОРИЈА

РАЗНО

Цело „Идризово“ бара амнестија од Заев

Доколку ги помилувате луѓето кои се обидоа да ги убијат претставниците на повеќе од 500 илјади граѓани, тогаш зошто да не не помилувате и нас, oва е пораката која затворениците од затворот „Идризово“ му ја испратија на премиерот Заев, кој…

Европска федерација на новинари: Безбедноста на колегите од Западен Балкан е загрижувачка

Безбедност на новинарите во земјите од Западен Балкан останува загрижувачка, рече претседателот на Европската федерација на новинари, Могенс Бличер Бјерегард, на вториот ден од конференцијата „Слободата на медиумите и безбедноста на…

Во скопски Аеродром ограбен маркет

Синоќа во маркет на улицата Владимир Комаров, во скопската населба Аеродром, од страна на непознат сторител било извршено разбојништво. Како што соопшти полицијата, лицето со закана над вработената од касата одзело околу 3.000 денари.…

Кривична пријава за двајца заради злоупотреба на лични податоци на трето лице

Охридската полиција до надлежното Јавно обвинителство поднесе кривична пријава против Б.Ј.П.(39) и Р.П.(39), двајцата од охридското село Велгошти, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „злоупотреба на лични податоци“,…

Ќе има ли амнестија за учесниците во настаните од 27 април?

Собраниското Координативно тело за помирување до средината на декември ќе треба да излезе со предлог-законско решение што ќе се однесува на амнестија на учесниците во настаните од 27 април. До петок ќе има и состанок на кој ќе треба да биде…

Во казино „заиграл“ нож

Расправија во казино меѓу двајца мажи прераснала во тепачка во која едниот извадил нож и почнал да се заканува. Како што соопшти МВР настанот се случил вчера на само еден час пред полноќ. Во СВР Скопје било пријавено дека во казино на…

Уапсен директорот на „Нисан моторс“

По неколку месечната интерна истрага, спореведена по дојава за неправилности во работењето, јапонскиот производител на автомобили „Нисан мотор“ ги објави наодите кои покажале дека директорот на компанијата Карлос Госн прокажал приход помал…

Измама со дрва, кривични пријави за тројца

Полициската станица Струга поднесе кривична пријава против три лица и тоа против Н.С. (49) од дебарското село Мал Папрадник поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „несовесно работење во службата“, М.А. (51) од тетовското…

Изгубил контрола и удрил во камион

Едно лице е тешко повредено во сообраќајната несреќа која се случи кај местото викано Просеченик, кај село Псача на магистралниот пат А2 (Куманово - Крива Паланка), поради што сообраќајот е во прекин од 13:45 часот. Дошло до судар на…

Еден повреден во карамбол кај Градско

Попладнево на патот Градско - Скопје при судир на три возила повредено е едно лице. Сообраќајната несреќа се случила на километар пред наплатната станица Градско, во правец на Велес. Во сообраќајката учествувале три возила. Повредено…