КАТЕГОРИЈА

СВЕТ

Видео од апсењето на Џулијан Асанж во Лондон

Откако Еквадорскиот претседател Ленин Морено објави дека на Основачот на „Викиликс“ Џулијан Асанж му се укинува дипломатскиот азил поради неколкукратно кршење на меѓународните конвенции истиот денеска е уапсен од амбасадата на Еквадор во…

Уапсен е Џулијан Асанж

Откако Еквадорскиот претседател Ленин Морено објави дека на Основачот на „Викиликс“ Џулијан Асанж му се укинува дипломатскиот азил поради неколкукратно кршење на меѓународните конвенции истиот денеска е уапсен од амбасадата на Еквадор во…

Европскиот суд за човекови права во Стразбур има нов претседател

Европскиот суд за човекови права во Стразбур доби нов претседател од  1 ноември 2015 година па се до сега функцијата претседател ја извршуваше Гвидо Рајмонди од Италија, а за негов наследник е избран Линос Александар Сицилијанос  од Грција.…

Доживотен затвор за Македонката Симон која ја уби мајка си

22 годишната Македонка, Симона Зафировска, е осудена на доживотен затвор за сурово убиство на нејзината мајка Радица Зафировска, која ја уби со повеќе удари во главата додека таа спиеше во 2016. Убиството се случило во 2016 година, но…

Татко го погребал живо своето бебе поради израсток на главата

Во индиската држава Кажмир е регистриран грозоморен случај. Татко го погребал своето живо 40 дневно бебе бидејќи се родило со дисфункција т.е израсток на главата за кој тој мислел дека е втора глава. Аномалијата била тешка за семејството…

Македонец во Австралија ја убил сопругата и ја фрлил во грмушки

Македонецот Борче Ристевски пред австралискиот суд се изјасни за виновен за убиство на својата сопруга Карен. Се уште не се знаат мотивите за убиството но се претпоставува дека причина е лошата финансиска состојба во која западнал Борче.…

Прва затворска единица за трансродови лица во Велика Британија

Како што соопшти британското Министерство за правда во Велика Британија оваа недела ќе биде отворена првата затворска единица за трансродови лица во која ќе бидат сместени трите затворенички кои имаат документ за промена на полот и истите…

Моментот на смртоносното уривање на зградата во Истанбул (ВИДЕО)

Најмалку три лица загинаа откако осумкатница се урна во Истанбул во која живееле 43 луѓе. Спасувачите од урнатините извлекле шест лица, стапиле во контакт со четири и работат на наоѓање на другите кои се заробени, им кажа на новинарите…

Драма во Австралија: Евакуиран аеродромот во Бризбејн и прогласена вонредна состојба

Откако очевидци пријавиле дека маж носи бомба, австралиската полиција го евакуира аеродромот во Бризбејн. Австралиската федерална полиција заедно со локалната полиција се на лице место – Во овој момент немаме повеќе информации, се…

Канадски градинар признал дека е сериски убиец

Канадската јавност е шокирана зошто Брус Макартур (67), симпатичен и мирен градинар од Торонто, признал дека убил 8 мажи, главно жители на таканареченото геј село. Жртвите ги убивал во периодот меѓу 2010 и 2017 година, а сите биле…