КАТЕГОРИЈА

СВЕТ

Во Њујорк упасен екс-агент на ЦИА поради предавање тајни на Кина

Поранешениот агент на ЦИА Џери Чун Шинли (53) е уапсен синоќа на њујоршкиот аеродром „Џон Фицџералд Кенеди“, поради сомнеж дека незаконски давал тајни информации. „Њујорк тајмс“ пишува дека Шинли е осомничен дека на кинеските служби им…

Руски војник си го запалил тенкот греејќи ручек

Руски војник на Крим си го запалил тенкот додека го греел ручекот на терен. Војникот Семен Мережњаков ископал дупка покрај тенкот за во неа да запали оган и да го загрее својот конзервиран ручек. Пламенот го зафатил оклопниот транспортер и…

Французинка ги труела богатите љубовници за да добие наследство

Во Франција започна судењето на измамничка наречена "црна вдовица" обвинета дека отрула четворица богати љубовници во обид да дојде до нивното богатство. Прекарот и го дале нејзини жртви кои го преживеале труењето. Станува збор за …

Дански бизнисмен обвинет за убиството на новинарката

Данскиот бизнисмен Петер Мадсен официјално е обвинет за убиството на шведската новинарка Ким Вол, во август минатата година. Според обвинителството, Мадсен најверојатно ја задавил или ѝ го пресекол грлото додека новинарката се наоѓала на…

Папата Франциско: Чувствувам „болка и срам“ поради педофилијата во црквата

Во говорот пред политичките и цивилните власти на Чиле, папата Франциско денеска изјави во Сантијаго дека чувствува „болка и срам“ поради педофилијата што ја извршиле некои свештеници во таа земја, јавуваат светските медиуми. - Не можам…

Пожарникари фаќаа деца како топки кои родителите ги фрлаа од третиот кат за да ги спасат од пожар…

Повеќе од 45 пожарникари посветено се бореле против пожарот во станбен комплекс во близина на Атланта во Џорџија и успешно спасиле 12 лица од огнената стихија. Снимката од настанот сега е објавена на интернет, а ја пренесоа и сите…

Дваесетина деца повредени во сообраќајна несреќа во Германија

Најмалку 20 деца се повредени денеска кога училишен автобус удрил во куќа во градот Ебербах во југозападнуот дел на Германија. Шест од децата се посериозно повредени, додека возачот поминал со полесни повреди. Спасувачките екипи…

Косово: Убиен лидерот на Граѓанската иницијатива СДП Оливер Ивановиќ

Лидерот на Граѓанската иницијатива на Косово „Слобода, демократија, правда“ утрово беше застрелан со четири куршуми пред канцеларијата во Косовска Митровица. Медиумите во Србија објавија дека Ивановиќ бил ранет во стомакот со пиштол со…

Нема обвиненија за сексулани злоставувања за француските мировници во ЦАР

Француското правосудство одлучи да не покрене обвиненија против група француски мировници, кои беа осомниечни за наводни сексуални злоставувања во Централноафриканската Република, со образложение дека нема доволно докази за да се започне…

Ужас во Калифорнија: Родители држале врзани тринаесет браќа и сестри во куќа во Калифорнија

Тринаесет браќа и сестри, на возраст меѓу две и 29 години, се пронајдени врзани и гладни во куќа во калифорнискиот град Перис, што се наоѓа на 100 километри источно од Лос Анџелес. Нивните родители се уапсени и обвинети за загрозување…