КАТЕГОРИЈА

СТОРИИ

Истрага против тројца осомничени за хеликоптерската несреќа во Струмица

Основното јавно обвинителство – Струмица издаде наредба за спроведување истражна постапка против три осомничени лица за хеликоптерската несреќа што се случи на 10 јули 2014 година, во која загинаа четворица полициски пилоти. Како што…

СЈО поднесе барање за заштита на законитоста на „Талир“

Специјалното јавно обвинителство до Врховниот суд поднесе барање за заштита на законитоста на предметот „Талир“. „Со барањето за заштита на законитоста се бара Врховниот суд да утврди дека решението на Кривичниот совет на Одделението за…

Додевски стана сведок, нема да го брани Груевски

Адвокатот Никола Додевски нема да може да го застапува лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, во случајот „Талир“ што против него го води СЈО и се однесува на перење пари во партијата. Тој инаку го застапува поранешниот премиер Груевски…

Набавката на скапиот владин мерцедес под лупа на СЈО

Специјалното јавно обвинителство подготвува обвинение за набавката на скапиот владин мерцедес, кое се очекува под кодното име „Тенк“ да биде поднесено до судот до крајот месецот, по што ќе започне и судската постапка. Обвинителството…

Судот даде зелено светло за „Транспортер“, Лидија Петровска ќе го води процесот

Советот за оценка на обвинителен акт при Основниот суд Скопје 1 го одобрил обвинението што го поднесе Специјалното јавно обвинителство за случајот „Транспортер“, во кој Талески и уште 20 лица се обвинети за злоупотреби со превозот на…

Неограниченото следење на комуникациите пред Уставен

Уставиот суд со мнозинство гласови одлучи да покрене постапка по иницијатицата за оценување на уставноста на членот 175 од Законот за следење на комуникациите. Судијата известител, Вангелина Маркудова,…