КАТЕГОРИЈА

ХРОНИКА

Чувар од затворот „Забела“ се обеси пред куќата на својата девојка

Триесет и двегодишниот Н.Н. чувар во затворот „Забела“ крај Пожаревац, се обеси вчера во раните утрински часови пред куќата на неговата девојка пренесуваат српските медиуми. Тој, пред самоубиството, испратил SMS порака на девојка да…

Крсто Мукоски останува во притвор

Апелацискиот суд Скопје ја одби како неоснована жалбата за продолжувањето на притворот и на пратеникот Крсто Мукоски, осомничен за минатогодишните насилства во Собранието од 27 април. Второстепениот суд за жалбата на Мукоски одлучувал на…

МВР: Изваден е машкиот труп од Вардар, идентитетот непознат

Единицата за специјални задачи околу 11 часот од реката Вардар го извади машкиот леш, кој по наредба на јавен обвинител е предаден на Институтот за судска медицина – Скопје за вршење идентификација и обдукција на телото. Вчера МВР…

Разузнавачот Кљоси: Албанци не го убија Ивановиќ, истрагата треба да се води во две насоки

Поранешниот албански прв разузнувач Фатос Кљоси, коментирајќи го убиството на српскиот лидер во Косово, Оливер Ивановиќ, изјави дека атентатот е извршен со цел да се создадат тензии на Балканот и оти истрагата треба да се води во две…

Вчера СВР Скопје санкционирало 8 пешаци и 19 возачи без зимска опрема

Во текот на вчерашниот ден во Скопје се случиле вкупно девет сообраќајни незгоди од кои една со тешки телесни поввреди, три со телесни повреди и пет со материјална штета. СВР Скопје соопштува дека се санкционирани 27 возачи кои…

Конкурсите на МРТ за поддршка на домашната музичка продукција ќе бидат поништени

Примената на Законот за поддршка на домашната музичка продукција и опциите за разрешување на состојбата биле тема на состанок меѓу претставници на Министерството за култура и Македонската радио телевизија. Како што информираат во…

Починат маж пронајден во хотелска соба во Скопје

Починато машко лице легнато на под со траги од крв и метадон било пронајдено синоќа во соба на хотел кој се наоѓа задната страна на Поликлиниката на Бит Пазар. По кажување на вработените, лицето кое што престојувало во хотелот…

Се степале затвореници во Идризово, едниот завршил на максилофацијална хирургија

Затворениците М.З.(36) и Д.Р.(42) вчера напладне се степале во амбулантското одделение на Казнено поправната установа - Затвор Идризово, при што на Д.Р. му се нанесени тешки телесни повреди. Како што информира МВР, повредите му биле…

Спречена група мигранти нелегално да влезе во Македонија од Србија

Група мигранти од Сирија, Иран и Сомалија вчераутро се обиделе илегално од Србија да влезат во Македонија на околу 300 метри до граничната линија во близина на Ашански пат, во што биле спречени од полицијата од Полициската станица во Сопот.…

Тахири: Приштина не доби барање од Белград за учество во истрагата за убиството на Ивановиќ

Косовскиот министер за правда Абелард Тахири изјави дека до сега Приштина не примила никакво барање од Белград за вклучување на српски претставници во истрага за убиството на Оливер Ивановиќ, додавајќи дека ниту има место за нешто такво.…