Не сакате да знаете како е направен „колбасот“ на двојазичноста

Бранко Героски Што е тоа закон? Најчестата дефиниција, што може да се прочита и во стручната литература и на интернет, гласи отприлика вака - законот е нормативен акт што го донесува законодавниот орган (најчесто парламентот, но не…

Дончева: Бугарскиот јавен и економски живот е корумпиран

Бугарија е управувана од наследниците на Бугарската комунистичка партија (БКП) и тоа од „крилото на Живков“ (ГЕРБ) и „крилото Лилов-Луканов“ (БСП тврди лидерот на Движењето 21, Татјана Дончева за бугарскиот портал Сега. Запрашана дали…

А кога Беса Арифи ќе почне да се препознава и „продава“ за тоа што е, а не за тоа не е?

Ја исчитав колумната на Беса Арифи, посветена, меѓу другото, и на мојата белешка (подолу на ѕидот). И, за разлика од неа што демек не жали нас (меѓу другите и мене, слободно можела по име да ме спомне), јас чувствувам грозење и гадење од…

Зошто заминуваме од себеси?

Несомнено е дека човек учи додека е жив, но ние Македонците уште од раѓање, сѐ си знаеме. Секојдневно околу мене слушам: странство,странство, странство... Добро луѓе до кога? Кои се блокадите на нашиот пат? Колкумина од нас навистина…

Револуционерната правда не е нашата опција

Бранко Героски новинар Кралот Соломон е библиски образец за мудар крал. Тоа е човекот кој од Бога, кога овој го прашал што бара, скромно побарал само вештина да разликува што е добро, а што зло. Со други зборови, итро побарал и…

За правото и за моралот

Васил Костојчиновски Уште во далечната 1958 година, еминентниот професор Д-р Рудолф Леградич, сакајќи да го изгради вредносниот систем на своите студенти како идни судии, обвинители или адвокати, ја напиша малата, но многу значајна…

Таму кај што има лап, има и стап!

Бошко Нацевски, новинар Го гледам списокот со износите во евра на пратениците, како компензација за нивното макотрпно талкање по патиштата за да дојдат и да седнат на нивното столче во законодавниот дом. За да…

Судство.мк во служба на кралицата на сите доблести

Пред неколку месеци, во метежот на интернет медиуми во Македонија никнати по пропаста на локалните медиумски империи, се појави порталот Судство. Адвокатката Анита Бегова охрабри двајца новинари ентузијасти и создаде услови тие во овој…

Acta Non Verba

Dum anima est spes est;dum spiro, spero; Dum vivimus vivamus; Acta non verba. И секоја следна максима, за нас празна колку што е и стара, кажува се помалку. Говори без зборови на ораторот, без разбирање кај публиката. Говорник - а бледа…

Охрид- Бисерот на Балканот

Дајте ми крилја ја да си метнам И в наши стр'ни да и прелетнам на наши места ја да си идам, да видам Охрид, Струга да видам. Има ли подобар начин за да ви го насочам вниманието на една од македонските вистини ?…

Аерозагадување

Го помните ли Скопје зелено и чисто? Јас не. Дури и маалото во кое пораснав сега е само ладен бетон и прашина. Небото е сиво, си дишиме смог, чистиот воздух како да стана луксуз. Секоја есен нашиот град како изгребана плоча заглавува на…

Роботи – популарен тренд кој иронично зазема работни места и државјанства

Доползивме со стара, железна, запрежна кочија. Еве сега, на самиот крај од приказнава, летаме со вселенско летало истражувајќи ги далечините на вселената. Ја оставаме зад себе нашата сакана планета Земја жедна, врела, уништена. Но, да ве…

Високото образование како одраз на современото општество

Целта на образованието е да обезбеди услови за целосен развиток на човековите потенцијали, неговиот разум, неговата креативност,  на неговата критичка мисла, за развивање на неговата слобода. Образованието е одраз на општествениот…

БЕЗИЗЛЕЗ

Опиши го Балканот со еден збор-криза. Политичка, воена, социјална, не е важно каква,важно е криза.Опиши ја Македонија со три збора: Криза. Криза.Криза. Тензии, насилства, протести, контрапротести,внатрешни и надворешни немири и најважно од…

ЗА МАТКА. ЗА ДАНСКА. ЗА СОНОТ во ЕДНА МАГЛА.

Матка. Кањон со прекрасна глетка. Ви го одзема здивот. На само 15 км од Скопје. Толку блиску, а толку далеку. Исто како и Данска. Сакате да се одморите од грандиозно блескавите споменици кои ни го “разубавеа“ градот. Одете на Матка.…

Колумна: Македонски јазик

МАКЕДОНИЈА!!!МАКЕДОНСКИ  НАРОД!!! МАКЕДОНСКА НАЦИЈА!!!МАКЕДОНСКА ДРЖАВА!!!МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК!!! ГОРДО И ДОСТОИНСТВЕНО  ГИ ИЗГОВАРАМ ОВИЕ СВЕТИ ЗБОРОВИ. ЗОШТО ЗА МЕНЕ  КАКО  МАКЕДОНЕЦ, ОВА СЕ МНОГУ  ВРЕДНИ  ЗБОРОВИ? ЗАТОА ШТО, ЈАС…
US TV channelOnline streamFS1 / Univision (Spanish)Fox Sports GoSQUADS TEAM NEWS PositionMLS All Stars playersGoalkeepers Frei, HowardDefenders Beasley, Garza, Grana, Hedges, Kappelhof, Parkhurst, Van Damme, ZusiMidfielders Acosta, Almiron, Bradley, Dos Santos, Kaka, McCarty, Piatti, Schweinsteiger, ValeriForwards Altidore, Dwyer, Giovinco, Nikolic, VillaThe first 11 players in the MLS team were selected by fan votes. (Maybe February?) Meanwhile, the Jets are a lot like the Saints, except worse: they refuse to fix their problems or don't know how. I had ever done was think how bad the reaction would be, O'Callaghan said. He graduated from the University of Missouri Columbia School of Journalism in 1979 with a bachelor degree.. Because of the speed and the explosive collisions that result, the kickoff return has been considered one of the most dangerous plays in football.. Retro Jordans DE DEMARCUS LAWRENCE had 2 sacks in Week 1, 2nd career multi sack game. Karras looks like the main interior backup. West Virginia at TCU This could be an CFP elimination game for the loser, especially if it is West Virginia. San Diego Chargers quarterback Philip james hardan shoes Rivers will miss a game. Examine Logos and BrandingLook first as to whether the jersey has the official black sales tag with the NFL shield and a Nike logo on the front. Despite all those obstacles, I made it to the NFL anyway. Among NFL players, the preferred method of protest taking a knee and the impetus to use the national anthem as a platform for expression traces back to Kaepernick. The host of Fox's pre game show will intro the six second spot before the game, while the other will run in a traditional pod within the game.. Those numbers will appeal to the analytics driven Browns. While he is pandora bracelets undersized, he makes up for it with his football instincts and plus play speed. My self esteem was shot. Since 2001, the first season Belichick and quarterback Tom Brady joined forces, the Patriots are 38 11 (.776) in games where they lost the week before.. "When it happens in one game, you say, OK, we take note of it, but we have a lot of confidence. At first I wasn sure of what they were asking. "He's james hardan jersey the type of running back that is going to run the same way at the beginning of the game as he is at the cheap nfl jerseys end of the game. Sure, I hoped to inspire people with the commercial, particularly children who are perhaps facing bullying or some obstacle they need to overcome. Golf is undoubtedly an typically dismissed sports activity; the tournaments are long and I will not believe it is that exciting. This is not just this moment. The NFL does not allow its teams to intertwine ticket and sponsorship sales with a non NFL club, regardless of whether the owner is the same. Im an old quarterback myself, and I knew from when he was about 8 or 9 years old that he was destined to be a quarterback because he could throw the ball then like kids his age couldnt, Fred Jackson said. Soup sales fell 5% in the fiscal third quarter. You're generally being told what to do at work and rarely who to do. Of course, if your company is owned by spineless jellyfish, that point is moot. The NFL ruled for the first time in 1956 that it was illegal for one player to grab another by his face mask except if that player was carrying the ball. 2. For a starting agent without a marquee client, the Payscale website lists an average starting salary of $56,000 annually.Other fee structuresAgents charge in different ways besides their commission. Joey Bosa, DE, Ohio St. This isn't a free speech cheap nfl jerseys issue as many sympathetic to Kaepernick's cause have claimed it to be. (Published Wednesday, Aug. Not like an undefeated season was an actual consideration, but performing well at FedEx Field is needed for a positive season. Has 12 pass TDs vs. My husband, Fast Eddie, who has Lance quotes stenciled on cheap jerseys the walls of his man cave, lived out his fantasy of riding shoulder to shoulder up a hill with his man crush, chatting about kids and triathlons.